SHK Veselí nad Moravou

Facebook - HC Veseli nad moravou Logo
27.02.2015

Jsem připraven hráčkám dát prostor, nechat je růst, říká Körösi ...

Radost ze sportu se na začátku letošního roku poněkud vytratila, s porážkami, zraněními i nemocemi přišly starosti. Házenkářky Veselí nad Moravou po nečekaném odchodu kouče Ľuboše Hudáka herně i výsledkově tápou. I když panenky, jak se týmu ze Slovácka přezdívá, stále drží pozici zaručující postup do play-off, soupeři z Písku, Zlína či Olomouce cítí šanci a čekají na další zaváhání Jihomoravanek. Vedení veselského klubu ovšem zůstává i po několika porážkách trpělivé. Mladý kolektiv, který na poslední chvíli doplnilo o dvě hráčky z první ligy, stále má velkou důvěru. „Máme hodně kvalitních děvčat, kterým já věřím. Udělám maximum pro to, abychom nenaplnili očekávání zmiňovaných soupeřů,“ říká manažer interligového týmu Miloš Körösi.

Fanoušky poslední zápasy i události trochu zneklidnily. Lidé se ptají, co se s veselským družstvem po nečekaném odchodu kouče Hudáka stalo?
Odchod trenéra uprostřed dobře rozehrané sezony byl pro klub nečekanou událostí, která samozřejmě ovlivnila naše celkové fungování. Měli jsme připravenu dlouhodobější strategii práce s ženami za současného zapojení mladých hráček nejenom z Veselska. Jak jsem se vyjádřil již dříve, bylo to pro mě i lidské zklamání, protože Luboš byl fajn chlap. Ale takový je život, lidé přicházejí a odcházejí, takže i my musíme tento stav za vzájemné podpory zvládnout.

Děvčata Hudákův odchod oplakala. Myslíte si, že hráčky nečekaný trenérův konec psychicky nezvládly?

První okamžiky po sdělení Lubošova odchodu byly těžké a myslím, že to v některých stále doznívá.

Trenéři (Buday, Packa i Kočí pozn. red.), kteří tým po Hudákovi vedli, tvrdí, že družstvo nebylo po dlouhé reprezentační přestávce fyzicky dobře připraveno. Souhlasíte s tím to názorem?

Bohužel toto není názor jenom uvedených, ale i celé další řady odborníků na házenou. S tímto názorem, ač nerad, musím souhlasit. Nyní se projevuje částečně zanedbaná zimní příprava, což se projevilo na fyzičce hráček, která stála za našimi úspěchy v podzimní části soutěže. Na mé vyjádření se určitě sesypou reakce, ale já tím chci pouze zdůraznit, že náš hráčský kádr na to má - což již ukázal a nyní je potřeba tento stav přijmout a začít usilovněji pracovat na tom, aby se tento stav a vývoj zvrátil.

Jak je možné, že interligové házenkářky nejsou připravené na klíčovou část sezony?

Na tuto otázku jsem v podstatě odpověděl v předcházející odpovědi. Jenom doplním, že jednotlivě hráčky na tom nejsou špatně, ale chybí zažité taktické návyky, schopnost číst hru soupeře a okamžitě na ni reagovat jako celek. Děvčata jsou velmi šikovná, ale mladá. Stále se učí a získávají zkušenosti. Ale já jsem připraven jim dát prostor, nechat je růst.
Mladý tým si prošel menší krizí, kterou zapříčily nemoci či zranění.

Zažil jste situaci podobnou té, když družstvo jelo k venkovnímu utkání do Michalovcí téměř bez náhradnic?

Krátce po odchodu Ľuboše Hudáka propukla v našem regionu chřipková epidemie, která se bohužel nevyhnula ani našim děvčatům. Chřipka kolovala mezi hráčkami a nakonec sedla i na trenéra. Prostě situace, kterou by nám mohli všichni “závidět”. Dokonce jsme museli z důvodu vysokého počtu nemocných hráček odložit zápas v Michalovcích, který ani v náhradním termínu nebyl odehrán v kompletní sestavě. Také dlouhodobá zranění Nikoly Vinklárkové a Jany Šustkové byly na výkonu celého týmu znát.

Věříte po nepovedených zápasech ještě v postup do play-off?

Určitě!

Poslední výhra vám dala naději. Přesto, nebojíte se sestupu do první ligy?

Taková myšlenka mě vůbec nenapadla. Máme hodně kvalitních hráček, nyní je na nás, abychom zajistili kvalitní přípravu, kvalitního, motivovaného a stabilního trenéra, který dovede tento potenciál zhodnotit.
Před koncem přestupního termínu jste získaly dvě hráčky na hostování z první ligy.

Co si od příchodu Júlie Dolečkové a Barbory Eliášové slibujete?

Nabízíme jim jejich herní rozvoj v nejvyšší soutěži a očekáváme využití jejich talentu ku prospěchu našeho klubu.

Je pravda, že jste oslovil i další hráčky z nižších soutěží?

Ano, je to pravda. Je to součástí naší pokračující strategie o zapojování mladých hráček, které většinou v těch nižších soutěžích nastupují.
Vím, že jste měli zájem i o dvě hráčky Hodonína. Se zástupci okresního celku jste se ale nakonec nedohodli.

Mrzí vás přístup hodonínských funkcionářů hodně?

Přece jenom by se spolupráce dvou okresních týmů mohla v budoucnu vyplatit oběma celkům...

Určitě mrzí, a to nejenom Hodonína. V našem regionu je několik klubů, které disponují zajímavými talenty, ale bohužel postupně zjišťuji, že obecně jsou domluvy velmi těžké. Připadá mi to, jako kdyby osobní ješitnost převyšovala společné zájmy a rozvoj sportovní činnosti. Většina činovníků z okolních klubů má pocit, že se ztratí z výslunní, pokud přistoupí na spolupráci s klubem hrajícím nejvyšší soutěž. Já jsem přesvědčen o opaku. Že právě spoluprací a propojením aktivit může dojít ke zviditelnění jednotlivých schopných vedoucích a trenérů a posílení postavení jednotlivých klubů.

V minulosti nebyly ideální ani vztahy interligového klubu s mládežnickým oddílem HK Veselí. Už se vztahy trochu napravily? Dokážete se domluvit?

Koncem léta to vypadalo tak, že by mohlo dojít k propojení obou oddílů, ale z časového hlediska to bylo náročnější, než jsme si mysleli. Došlo i k určitému napětí mezi našim tehdejším trenérem a klubem HK. V současné době je spolupráce minimální, zdaleka ne taková, jakou já si představuji.

A co finance? Je šance, že by Veselí mohlo v dalších sezonách pomýšlet na ještě vyšší příčky, nebo je boj o postup do play-off v současnosti vaším stropem?

Finance jsou obecným problémem všech klubů. Statní dotace na podporu sportu jsou stále menší a menší, ochota soukromých sponzorů také není narůstající, takže je obtížné přemluvit někoho ke spolupráci či sponzoringu. Osobně jsem upravil rozpočet tak, abychom byly s prostředky, které máme k dispozici, schopni odehrát sezonu. Zatím to jde a věřím, že to půjde i příští sezonu.

A vyšší příčky?

Určitě ano.

Autor:Libor Kopl, Hodonínský deník

Hlavní partneři

Omina sport
Jihomoravská krajská unie ligových klubů
Salix International
Lavare
REHA 2015, s.r.o.
Veselí nad Moravou
Jihomoravský kraj
Pontinagas s.r.o.
MOL Liga

Partneři

Svitálek
STAVEBNÍ FIRMA PLUS s.r.o.
bowlingcity
Kordárna
Dorner Kebab
Siempelkamp
Branopac cz
AZ okna
Molten
Rehband

Mediální partneři

Slovácko
Televize Slovácko
Hodonínský deník
Dobrý den s Kurýrem