01.11.2015

Zaskakující trenérka Veselí Motalová při derby ve Zlíně kojila pětiměsíční dceru

Podobnou situaci v nejvyšší soutěži jen těžko uvidíte. Zaskakující trenérka házenkářek Veselí nad Moravou Renáta Motalová, která v tradičním derby dvou moravských rivalů vedla panenky místo kouče Radima Pernického, jenž byl o víkendu s českými dorostenci na turnaji ve Francii, si o poločasové přestávce utkání ve Zlíně odskočila nakojit pětiměsíční dceru Barborku.

Ilustrační fotografie.Autor: DENÍK/Libor Kopl

Bývalá reprezentantka si svoji trenérskou premiéru na lavičce interligového týmu užila. I když mladý veselský tým prohrál ve Zlíně 18:22, Motalová hodnotila svůj záskok na střídačce slováckého celku i výkon svěřenkyň pozitivně. „Holky mě poslouchaly. Žádný problém nebyl. Jedinou vážnější situaci, kterou jsem řešila, bylo poločasové kojení," usmívala se po sobotním střetnutí Motalová.

Bývalá vynikající pivotka, která v minulosti vedla veselské dorostenky a minižákyně, je v současnosti na mateřské dovolené. Kvůli hlídání dvou malých dcer Natálky a Barunky nevěděla, zda dokáže rodičovské povinnosti s termínem utkání skloubit. Nakonec představitelům veselského klubu kývla a derby odkoučovala. Děti ji doprovázely i v sobotu ve Zlíně, kde je v době utkání měla na starosti Motalové maminka Jarmila Cilečková.

Bývalá reprezentantka se však ve víceúčelové sportovní hale Euronics plně věnovala koučinku. Motalová měla starosti především se složením základní šestky, neboť mimo hru byla kromě dlouhodobých marodů, Varjassiové s Vargovou také zraněná Vinklárková. „Musely jsme to celé předělat," přiznala Motalová. Panenky tradičnímu rivalovi dlouho vzdorovaly. V prvním poločase byla hra zcela vyrovnaná. Hostující tým držela výtečné brankářka Lekešová, dobře však hrála i další veselská děvčata. Střelecky družstvo táhla mladá kanonýrka Šustková, kterou doplňovala především Ukrajinka Viniatynská. „Holky musím pochválit. Hrály dobře takticky, líbily se mi. Některé z nich nastoupily na nezvyklých postech, přesto se s tím srovnaly," řekla Motalová. Energická trenérka vyzdvihla především zákroky Simony Lekešová. Mladá brankářka má v posledních duelech výtečnou formu. „Byla naší velkou oporou. Opravdu byla úplně úžasná," vysekla poklonu zaskakující trenérka.

Podobně po utkání mluvil i vedoucí veselského družstva Ivo Sádlo. „Předvedla opravdu dobrý výkon," pochválil současnou jedničku známý činovník.

Slovácký celek dlouho držel s rivalem krok. O poločase byl stav nerozhodný 10:10. Na začátku druhé půle ale Zlín soupeřkám odskočil na rozdíl pěti branek. Oslabený veselský tým bojoval až do konce, manko už ale hostující hráčky nezkorigovaly. „Z naší strany to byl povedený zápas, opravdu jsme nečekali, že bychom až takto trápili soupeře," řekl Sádlo.

„Věděly jsme, že se se Zlínem nemůžeme honit. Chtěly jsme hrát v klidu, což holky dodržely. Akorát nám v posledních deseti minutách došly síly," doplnila Motalová.

Právě fyzická kondice a šíře kádru nakonec zajímavé utkání rozhodly. „Se dvěma holkami na střídání se fakt nedá hrát," pronesla hostující trenérka. O konečné podobě výsledku ovšem rozhodly i další maličkosti a detaily. „Udělaly jsme hodně technických chyb. Za stavu 20:18 navíc rozhodčí nepískli na Janu Šustkovou jasnou sedmičku. Třeba bychom snížili a zápas ještě zdramatizovali," míní Motalová. „Pak jsme ještě hrály šest na čtyři, ale holky už nemohly," přidala.

Házenkářky Zlína už si náskok pohlídaly. Domácího kouče Petera Sabadku těšila především výhra nad bývalým klubem. Po příchodu do Zlína totiž ovládl všechna pro tým důležitá derby. Stejně jako v sobotním 9. kole, kdy domácí vybojovaly pátou výhru sezony. „Ani se nepovažuji za experta na Veselí, jako že soupeř za poslední léta hráčsky oslabil. Výhra patřila spíše do kategorie povinných," přiznal po utkání slovenský kouč.

K výkonu družstva měl ale Sabadka výhrady. „Celé utkání byl spíše našim mikrosoubojem s brankářkou Lekešovou, na kterou jsme marně hledali recept. Nebýt ji, prohrál by soupeř rozdílem třídy," přidal.

K vidění bylo rovněž na obou stranách dost technických chyb. „Až po změně stran došlo ke zlepšení, hlavně v koncovce. Pěti góly v řadě jsme získali náskok a klid," označil za klíčové.

Hostující družstvo se sice v závěru ještě vzepřelo, snížilo na rozdíl dvou branek, ale Zlín dvěma slepenými góly drama nepřipustil. „Vyhráli jsme zaslouženě, třebaže jsme jej zbytečně zdramatizovali. Po přestávce jsme ale zlepšili obranu a přinutili protivníka k chybám. Jen jsme je měli více potrestat. Nehráli jsme dobře, ale zápas jsme získali pro sebe. Měl jsem jinou představu o zápase, měli jsme hrát lépe a vyhrát výrazněji, ale i takové zápasy v sezoně jsou," pousmál se s body spokojený Sabadka.

Veselí zůstalo v interligové tabulce po další porážce desáté a boj o play-off přenechává moravským rivalům. Zlín i Olomouc momentálně mají shodně bodů deset bodů. Panenky nyní čeká doma Michalovce. Nerovný souboj s gigantem začíná v sobotu od sedmnácti hodin.