08.11.2015

Statečný výkon přinesl házenkářkám Veselí porážku s Michalovcemi jen o 7 branek

Tahle porážka je vůbec nebolí. Oslabené házenkářky Veselí nad Moravou se mohly na palubovce městské haly přetrhnout, stejně byly proti Michalovcům bez šance na výhru i body. Panenky podaly proti favorizované Iuventě statečný výkon, který jim v desátém kole interligy přinesl porážku 25:32. Na víc mladý tým neměl.

Zkušená veselská křídelnice Eva Romanová (vpravo) to měla proti obraně Michalovců nesmírně složité.Autor: DENÍK/Libor Kopl

Zatímco po předcházejících domácích duelech s Prešovem s Partizánskem se veselský kouč Radim Pernický na své svěřenkyně zlobil, po šesté letošní porážce je chválil. „Jsem maximálně spokojený. Celému týmu musím poděkovat za přístup i bojovnost. Podali jsme velmi dobrý taktický výkon," uvedl domácí trenér, který podřídil slušnému výsledku vše.

„To, co jsme si v kabině řekli, holky do puntíku splnily. Hráli jsme přesně to, co jsme měli a co jsme potřebovali. Potvrdilo se také to, na co jsme se připravovali," řekl Pernický.

Ten měl o víkendu k dispozici pouze sedm zdravých hráček do pole a dvě brankářky. Slovenská spojka Vargová chodila na palubovku pouze kvůli sedmimetrovým hodům, zbývající čtveřice házenkářek seděla pouze mezi diváky. Brankářka Lekešová, spojky Varjassiová s Vinklárkovou a křídelnice Soldánová byly pro zdecimované družstvo morální podporou. „Nemohly jsme téměř střídat, protože i ty dvě hráčky, které na lavičce seděly, byly zraněné," pravil Pernický.

Veselanky vstoupily do utkání bojácně a brzy prohrávaly 0:3. Pak se prosadila Mária Olšovská, která se chtěla proti bývalému klubu vytáhnout. I když v minulých zápasech se slovenské spojce tolik nedařilo, proti Iuventě se blýskla slušným výkonem a pěti brankami. „Olšovská se velmi zlepšila a konečně se chytla," všiml si Pernický.

Dobře však hrály i další panenky. Michalovce ale samozřejmě měly herně navrch. Dosud neporažený favorit si až do konce prvního poločasu udržoval několikabrankový náskok. Domácímu týmu nepomohly proměněné sedmičky Vargové ani výměna brankářek, kdy nepřesvědčivou Sedláčkovou nahradila ve 14. minutě Nejezchlebová. Ta se pořádně rozchytala až po změně stran. „Vanda měla dobré zákroky," pravil kouč Veselí nad Moravou.

Do kabin ovšem šly oba týmy za stavu 11:17. „Měli jsme celkem dobrý vstup do zápasu, když dobré chvíle střídaly s těmi horšími. První poločas byl ale z naší strany slušný," řekl hostující trenér František Urban.

Toho mrzely pouze zbytečné technické chyby. „Několikrát jsme kvůli nepřesným přihrávkám lehce ztratili balon. Tolik nepřesností by nás mohlo proti lepšímu soupeři stát body," věděl Urban.

O podcenění ale mluvit nechtěl. „Hráčkám do hlav nevidím, ale na druhé straně máme svoje ambice a cíle, které chceme naplnit. I zápas se slabším týmem je pro nás lepší než trénink," prohlásil.

Lídr nejvyšší ženské česko-slovenské soutěže měl navrch i po změně stran. Domácí házenkářky ale nic nevypustily a bojovaly až do konce. Zato Michalovce, které ve 45. minutě vedly už 28:18, si závěr ale zbytečnými fauly a nedovolenými zákroky poněkud zkomplikovaly. „Ve druhém poločase nám přibrzdily vyloučení. Hlavně kvůli častému oslabení jsme soupeři neodskočily na větší brankový rozdíl," řekl Urban, kterého rozlítil především nefér zákrok Kišikovové na zakončující Šustkovou.

„Byl to zbytečný faul, už jsem si to s ní ale vyříkal," pronesl kouč Iuventy.

Slovácký celek manko protivníka v posledních minutách stáhl na rozdíl šesti branek, ale v závěru inkasoval další gól a nakonec prohrál 25:32. „Výsledek jsem až tolik neřešil. Za rozhodnutého stavu dostala prostor každá hráčka. Hlavně holky z lavičky potřebují sbírat zkušenosti," uvedl Urban, která opory šetřil na další náročné duely.

„Potřebovali jsme pošetřit síly na nadcházející týden. Ve středu hrajeme doma s Partizánským, v neděli nás čeká pohárové utkání se španělským mistrem," připomněl další souboje lodivod Michalovcí.

Veselanky mají o víkendu volno. Další soutěžní utkání sehrají až v úterý 17. listopadu, kdy se v rámci Českého poháru žen představí na palubovce druholigových Bohunic. „Konečně si trochu odpočineme, poléčíme zranění a šrámy," řekl Pernický.

V interlize pak panenky narazí na Olomouc.

SHK Veselí nad Moravou – Iuventa Michalovce 25:32 (11:17)

Nejvíce branek: Viniatynská 7, Olšovská 5 – Chrenová a Holešová 6, Kucherová, Habánková a Perederiyová 4. Rozhodčí: Válek, Opava. Vyloučení: 1/4. Červená karta: 52. Kišikovová (Michalovce). Sedmimetrové hody: 5/3 – 3/2. Diváci: 210.

Veselí nad Moravou: Nejezchlebová, Sedláčková – Romanová 2, Olšovská 5, Zelinková 2, Lukšíková 3, Viniatynská 7, Šustková 3, Stará, Vargová 3/3.

Michalovce: Medveďová, Lafuente – Kucherovová 4, Chrenová 6, Holešová 6, Kišikovová, Nagyová 1, Habánková 4, Levčenkovová 1, Wollingerová 1, Bajčiová 2/1, Golubeva 1, Fiľková Trehubová 2/1, Perederiyová 4.

Kanonýrka Vargová bude hrát až v lednu

Veselí nad Moravou – Na palubovce strávila pouze pár sekund. Na hřiště si čtyřikrát odběhla ze střídačky, odkud celý sobotní duel sledovala. Slovenská spojka Jasmínka Vargová ještě není po náročné operaci kolena zdravotně zcela fit, přesto si proti Michalovcům připsala tři branky. Všechny ze sedmimetrových hodů. A pokud by netrefila ve druhém poločase tyč, mohla dát ještě gól navíc.

„Trenér chce, abych se pomalu dostávala do nějakého zápasového tempa a postupně se připojovala k týmu. Klasický házenkářský kolotoč mi už chybí, proto jsem ráda, že jsem dostala šanci a mohla jít sedmičky zahrávat," uvedla po sobotním utkání Jasmínka Vargová.

Mladá kanonýrka se zatím připravuje individuálně. Do optimální formy se po nepříjemném zranění a operaci kolena vrací pomalu. Týmu pomůže nejdříve v lednu. „Nechci návrat uspěchat," říká rodačka z Nitry, která podporovala spoluhráčky z lavičky. „Holky musím pochválit. Bojovaly od začátku do konce," uvedla Vargová.

Opora Veselí ale nakonec výsledek brala. „Na to, v jakém stavu se nyní nacházíme, kolik máme zraněných hráček a kolik děvčat trénuje, jsme podaly výborný výkon," řekla Vargová.

Kromě ní veselský kouč Radim Pernický postrádal také brankářku Lekešovou, spojky Varjassiovou s Vinklárkovou a křídelnici Soldánovou. Zcela fit není ani Zelinková. „Lekešová má angínu, Vinklárková zase natrhnutý ramenní sval, Varjassivá je po atroskopii. Soldánová zase byla s kolenem na magnetické rezonanci a má doporučený dvoutýdenní klid," informoval jednatel SHK Veselí nad Moravou Vlastimil Procházka, který v týdnu oslavil devětapadesáté narozeniny.

Bývalý fotbalista a organizátor veselské nezávislé kultury v Q klubu na Hutníku a duše mnoha hudebních produkcí v zámeckém parku ovšem dárek v podobě senzační výhry nedostal.

Autor: Libor Kopl