07.09.2015

Smolný začátek. Házenkářky Veselí prohrály s Šaľou o jediný gól

Dřely, makaly od začátku až do konce. Silného soupeře dlouho trápily a ještě pár minut před koncem držely tříbrankový náskok. Házenkářky Veselí nad Moravou v závěru nedělního střetnutí o vedení přišly a v úvodním utkání nové interligové sezony po úžasném boji padly. Panenky s novým koučem Radimem Pernickým po statečném výkonu prohrály se silnou Šaľou 27:28. Duslo za dvěma body dotáhla hostující spojka Lívia Klučková.

Mladá veselská spojka Jana Šustková (v modrém dresu) odehrála proti Šaľe výborné utkání. Ani deset branek mládežnické reprezentantky však panenkám k bodovému zisku nestačilo. Autor: DENÍK/Libor Kopl

Domácím k výhře nepomohlo ani deset branek Jany Šustkové a sedm gólů kapitánky Kláry Jandáskové, která se v pátek provdala za dlouholetého přítele Tomáše a do nové životní etapy i interligové sezony vstoupila pod příjmením Zelinková. Hlavně kvůli rychlonohé křídelnici se utkání prvního kola nehrálo v sobotu, ale až o den později.

Veselí s novou brankářkou Kristinou Sedláčkovou, spojkou Márií Olšovskou a navrátilci z Kunovic, Evou Romanovou a Ukrajinkou Angelinou Viniatynskou, podalo hned na úvod výborný výkon.

Obměněný veselský kádr Šaľu před vlastním publikem mačkal, a pokud by vydržel se silami až do konce, klidně mohl urvat oba body. Takto se z těsného vítězství radoval slovenský celek, panenky za statečný výkon zaslouženě sklidily potlesk spokojeného publika.

Svěřenkyně chválil i kouč Radim Pernický, který si na lavičce jihomoravského týmu připsal soutěžní premiéru. „Zklamaný jsem pouze z výsledku, protože si myslím, že jsme si za svůj výkon zasloužili minimálně bod. Holky bojovaly na maximum, nemám jim co vytknout," řekl Pernický. „Pochválit musím každou hráčku. Jedna vedle druhá podala nadstandardní výkon. Rozhodně se nemáme za co stydět," přidal domácí kouč, v házenkářském světě známý pod přezdívkou Effa.

Kouč Veselí dárek k pondělním jednačtyřicátým narozeninám nedostal, i když Veselanky byly blízko senzačnímu výsledku. „Pro diváky to byl super zápas. Utkání mělo náboj, grády, prostě všechny atributy zajímavé házené," řekl Pernický.

S ním souhlasil i trenér Šaľy Michal Lukačín, který se znovu postavil proti bývalému klubu, se kterým slavil v roce 2006 mistrovský titul. „Diváci museli být spokojení. Ve Veselí se hrála kvalitní házená. Zápas byl napínavý až do konce. Nechyběly ani emoce, které ke sportu patří," prohlásil impulzivní slovenský kouč.

Lukačín čekal náročné střetnutí, což se mu nakonec potvrdilo. „Musím pochválit soupeře, který byl na nás velmi dobře připravený a podal výborný výkon. Domácí tým nás nepustil do naší typické hry. Více než padesát minut nás držel v šachu. My jsme se snažili hrát rychle, což je naše největší zbraň," uvedl hostující trenér.

Panenky sice nevstoupily do zápasu dobře, když v 5. minutě prohrávaly 2:4, ale výsledek rychle otočily a nad slovenským týmem v prvním poločase vedly už 10:5, ale ještě do přestávky o nadějný náskok přišly. Do kabin šly oba týmy za nerozhodného stavu 13:13. „Důkladným videorozborem jsme se připravovali na nejsilnější zbraň Šaľy, což je přechod do rychlého útoku," prozradil Pernický.

Veselanky i po změně stran hrály skvěle. Střelecky se dařilo především Šustkové se Zelinkovou, dobře však hrály i další spojky, Olšovská s Varjassiovou a Vinklárkovou.

Domácí tým byl i ve druhém poločase častěji ve vedení. Jihomoravanky opakovaně odskočily protivníkovi až na třígólový rozdíl, ale v závěrečné šestiminutovce od stavu 26:24 dostaly čtyři góly za sebou, poslední dva od Lívie Klučkové, a bylo po nadějích.

Závěrečná branka Šustkové už na remízu nestačila. „Rozhodlo pár nešťastných chyb a únava našich hráček. Děvčata toho měla v závěru dost," pravil Pernický.

Jeho slova potvrdil i kouč Šaľy. „Nakonec rozhodl závěr, kdy jsme dali z protiútoků důležité branky. Závěr už jsme si pohlídali," prohlásil Lukačín, který měl z těsné výhry velkou radost. „Jsem velmi rád, že jsme získali dva body, protože jsem věděl, že první kolo bude nesmírně náročné. Veselí sice nemá moc hráček, ale za to má kompaktní družstvo. Pokud takto bude pokračovat, mnoho týmů tady bodovat nebude," tuší známý kormidelník.

Panenky byly i v předcházejícím ročníku doma nesmírně houževnaté, ale na postup do play-off to nestačilo.

Veselský kouč Pernický věří, že mladé družstvo může potrápit i další favority WHIL. „První kolo bývá po všech stránkách atypické, což se potvrdilo. Každý zápas je jiný, čekají nás další soupeři. Pokud ale budeme takto hrát i dále, můžeme se měřit s každým," ví domácí trenér.

Zatímco Duslo nyní čeká Partizánske, Veselanky mají ve druhém kole interligy volno. Doma se panenky představí až v sobotu 19. září proti Plzni. „Pro nás je to jednoznačně výhoda. Máme úzký kádr a budeme mít víc času na regeneraci a přípravu," dodal Pernický.

SHK Veselí nad Moravou – Slovan Duslo Šaľa 27:28 (13:13)

Nejvíce branek: Šustková 8/2, Zelinková 7, Varjassiová 4, Olšovská 4 – Klučková 10, Kertézsová 7/1, Pócsiková 4. Rozhodčí: Brůna, Halada. Sedmimetrové hody: 2/2 – 2/1. Vyloučení: 3:3. Diváci: 350.

Veselí n. M.: Nejezchlebová, Sedláčková, Lukešová – Romanová, Olšovská 4, Varjassiová 4, Zelinková 7, Lukšíková 1, Vinklárková 2, Viniatynská 1, Šustková 8/2, Soldánová.

Šaľa: Ladicsová, Haládiková – Bujnochová, Trochtová 3, Rácková 1, Klučková 10, Špendlová, Kertézsová 7/1, Demajová, Tisajová, Tulipánová, Blehová 1, Veselková 2, Kvasnicová, Pócsiková 4.

Další výsledky 1. kola:

Písek – Plzeň 26:26 (13:15), Zlín – ŠKP Bratislava 30:20 (12:8), Poruba – Prešov 36:18 (19:7), Partizánske – Slavia Praha 16:36 (10:21), Michalovce – Olomouc 34:20 (14:10).

Autor: Libor Kopl