24.04.2016

Oslabený tým prohrál se Slavií. Brankářky Veselí nastoupily na pivotu a křídle

Házenkářky Veselí nad Moravou zakončily základní část domácí porážkou se Slavií Praha 26:34. Mladý slovácký celek obsadil v interligové tabulce konečné deváté místo a v boji o udržení společné česko-slovenské soutěže WHIL vyzve nováčka z Plzně. Play out startuje na západě Čech v neděli 1. května.

Házenkářky Veselí nad Moravou (v tmavě červeném) zakončily základní část domácí porážkou se Slavií Praha 26:34. Autor: DENÍK/Libor Kopl

Zdecimovaný veselský tým porážku se Slavií Praha o osm branek bral, neboť proti nejlepšímu českému družstvu nastoupil bez několika opor a pouze se šesti hráčkami do pole. Brankářky Vanda Nejezchlebová s Kristinou Sedláčkovou dokonce odehrály několik minut v útoku. „Od začátku střetnutí jsem s tím počítala, takže se mi hrálo dobře. Brala jsem to spíše s humorem, chtěla jsem pomoct týmu," usmívala se po sobotním zápase Vanda Nejezchlebová.

Dvaadvacetiletá gólmanka odehrála v prvním poločase asi dvě minuty, když vystřídala unavenou spojku Vargovou. Sympatická házenkářka mohla při své premiéře na křídle dokonce skórovat, ale sedmimetrový hod neproměnila.

Další veselská gólmanka, Kristina Sedláčková, si vedla na pivotu lépe a v 51. minutě proměněnou sedmičkou snižovala na 20:31. „Utkání bylo přesně takové, jaké jsme očekávaly," řekla Nejezchlebová. „Docela dlouho jsme se Slavií držely krok a hrály vyrovnaně. Pak nám ale logicky došly síly a bylo rozhodnuto," pokračovala. „Myslím si, že jsme v této sestavě ani lepší výsledek uhrát nemohly. Kdybychom byly všechny, tak by to bylo určitě zajímavější," dodala Nejezchlebová.

Házenkářky Veselí nad Moravou opravdu vzdorovaly favoritovy ve velmi okleštěné sestavě. Kouč Varga postrádal Šustkovou, Vinklárkovou, Romanovou a další hráčky z nižších soutěží, přesto panenky skórovaly proti Slavii šestadvacetkrát.

Pražanky však měly od začátku navrch a v prvním poločase si vypracovaly čtyřbrankový náskok, který pak ve druhé půli ještě zdvojnásobily. „Chci pogratulovat Slavii k výhře i celkovému úspěchu, když se staly nejlepším českým týmem. Svoji pozici potvrdila i v zápase s námi," uvedl domácí trenér Slavomír Varga.

Impulzivní slovenský kouč měl v sobotu velké starosti, aby dal vůbec dohromady základní šestici hráček, proto bral závěrečné střetnutí v klidu a s nadhledem. „Bohužel nás na konci základní části postihly nepříznivé událostí. Trápí nás hlavně zdravotní problémy, se kterými se musíme vypořádat. Proto jsme chtěli zápas se Slavií odehrát hlavně se ctí, a aby se nikdo nezranil," prohlásil Varga.

Tomu se však přání nevyplnilo. Veselanky se sice prezentovaly sympatickým výkonem, za který právem sklidily zasloužený aplaus diváků, ale duel poznamenala nepříjemná srážka domácí spojky Petry Varjassiové s hostujicí Eliškou Jačkovou. Obě hráčky se nešťastně střetly hlavami a zápas pro zranění nedohrály. „Varjassiová má rozseknutou dáseň a asi i něco se zuby. S podezřením na otřes mozku ji sanitka odvezla do kyjovské nemocnice. Jačková zase měla tržnou ránu pod pravým okem," informoval Varga.

Ten věří, že zranění nebudou vážná a holky se začnou připravovat na příští víkend, kdy startují boje o medaile i play out. Panenky začnou záchranářské práce v neděli v Plzni. „Snad tam nastoupíme v plné síle," doufá Varga.

Trenérka Slavie Petra Vítková má úplně jiné starosti. Pražanky jdou do českého play off s patřičným sebevědomím a z pozice hlavního favorita na zisk titulu. „Jsem ráda, že jsme ve Veselí vyhrály. Těší mě, že si zahrály všechny hráčky. Vyzkoušely jsme si některé herní varianty, holky předvedly standardní výkon," pronesla Vítková, která ocenila výkon i snahu protivníka. „Veselí se dlouho drželo a na to, v jaké bylo sestavě, podalo celkem dobrý výkon," řekla bývalá reprezentantka, která litovala pouze zranění Jačkové a neproměněných vyložených šancí ve druhém poločase.

Interliga žen, 26. kolo:
SHK Veselí nad Moravou – Slavia Praha 26:34 (12:16)
Nejvíce branek: Olšovská 9, Kosinková 5, Varjassiová 4 – Pešková 6, Pokorná 5, Malá, Kordovská a Jačková 4.
Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmimetrové hody: 5/1 – 1/1. Vyloučení: 1:2. Diváci: 230.

Veselí nad Moravou: Lekešová – Olšovská 9, Kosinková 5, Varjassiová 4, Lukšíková 3, Nejezchlebová, Vargová 3, Soldánová 1, Sedláčková 1.
Slavia Praha: Kudláčková, Hillebrandová, Neubergová – Motejlová 2, Rezlerová 1, Pešková 6, Kordovská 4, Jačková 4, Novotná 3, Pokorná 5, Jedličková 1, Malá 4, Keclíková 3/1, Stellnerová 1, Chlupová.

Další výsledky 26. kola: Most– Šaľa 28:24 (18:11), Partizánske – ŠKP Bratislava 33:20 (19:11), Poruba – Plzeň 34:16 (18:9), Zlín– Olomouc 29:15 (16:7). Předehráno: Prešov – Michalovce 20:34.

Autor: Libor Kopl