SHK Veselí nad Moravou

Facebook - HC Veseli nad moravou Logo
24.03.2017

Kamarádky Novotnou a Salčákovou čeká přímý střet ve veselském házenkářském pekle

Dlouhá léta bez sebe nedaly ani ránu. Ani v sobotu večer to nebude jiné. Jen budou rány rozdávat každá na jinou házenkářskou branku. Veselská křídelnice Kateřina Novotná a její protějšek v dresu Olomouce Martina Salčáková svedou v zápase o postup do play-off i nejeden tvrdý doslova osobní souboj.

 
 

Premiéru vzájemného souboje tváří v tvář si po letech strávených v dresech čtyř klubů i reprezentace prožijí křídelnice Veselí nad Moravou Kateřina Novotná a Olomouce Martina Salčáková.Foto: Národní házenkářský archiv

Je to jejich nejlepší sezona v ženské házenkářské interlize. Bývalé spoluhráčky z Uherského Hradiště, Kunovic, Zlína i juniorské reprezentace České republiky patří k nejlepším střelkyním svých družstev. Do interligových sítí už nastřílely přes čtyřicet branek, téměř polovinu z nich z rychlých útoků.

Protivníka na svém postu dokáží i tvrdě ale čistě ubránit, píšťalky sudích v jejich případě zůstávají většinou němé. O to pikantnější bude ve Veselí sledovat nejen boj dvou špičkových moravských celků o interligové body, ale i přímý střet dvou kamarádek.

Kateřina Novotná je levačka, Martina Salčáková hraje a střílí pravou rukou. Na hřišti se proto setkají tváří v tvář. „Seznámily jsme se ve druhé třídě, obě jsme hrály házenou za HC ITS Uherské Hradiště. Dostaly jsme se na jazykovou školu UNESCO v centru Hradiště a dojížděly jsme tam spolu ze sídliště, kde tehdy bydlela víc než stovka mladých házenkářek,“ shodují se Kateřina a Martina.

Kateřina Novotná
Datum narození: 30. 3. 1993 Uherské Hradiště
Kluby: HC ITS Uherské Hradiště (3. místo ČR ml. žačky, Tachov 2006 a 3. místo ČR st. žačky Ústí nad Labem 2008)
Gymnázium UH 2x 3. místo na Republikovém finále (Rožnov pod Radhoštěm 2010 a Jičín 2013)
WHIL: Zlín 2012-16, Veselí nad Moravou 2016-17 43/2 branek, 6 vyloučení
Reprezentace ČR: dorostenky 2008-10, juniorky 2010-12

Martina Salčáková
Datum narození: 1. 6. 1993 Uherské Hradiště
Kluby: HC ITS Uherské Hradiště (3. místo ČR ml. žačky, Tachov 2006 a 3. místo ČR st. žačky Ústí nad Labem 2008)
Gymnázium UH 2x 3. místo na Republikovém finále (Rožnov pod Radhoštěm 2010 a Jičín 2013)
WHIL: Zlín 2011- 2014, Olomouc 2014-2017 (letos 41 branek, 3 vyloučení)
Reprezentace ČR: juniorky 2010-2012, start na mistrovství světa
Atletika: halová mistryně Moravy a Slezska 2011 na 200 m (26,83 sec.), vicemistryně na 400 m (59,84 sec.), 5. místo ve finále halového mistrovství ČR 2011 na 400 m (za 59,61 sec.)

Ve škole je rozdělilo až studium jazyků. „Sally se začala učit francouzsky a já německy, každá v jiné třídě. Ale i tak jsme trávily přestávky spolu. Po škole jsme se hádaly, ke komu si půjdeme hrát a ke komu je to blíž,“ vzpomíná Kateřina.
Když trénink neměly, chodily si na hřiště házet. „Často jsme u sebe přespávaly, dokonce jsme měly něco jako „domovní pasy“ a zapisovaly si tam naše vzájemné návštěvy a noclehy. O prázdninách jsme jezdily na stejný tábor a společně k mým i jejím prarodičům. Byly jsme fakt nerozlučná dvojka – kdo znal jednu, znal i druhou,“ potvrzuje Martina.

Hodně četly, a tak není divu, že si hrály na knihovnice, na kanceláře a inspirovány četbou také na školu čar a kouzel v Bradavicích. „Která z nás byla Harry Potter? Ani jedna. Abychom se nehádaly, byly jsme Ron a Hermiona,“ směje se Kačka. S kouzly a čárami však není radno si zahrávat. „Vyráběly jsme lektvary – sůl, vajíčko, pasta na zuby, prášek do pečiva, pepř, olej a já nevím, co všecko… Složení jsme zapisovaly do sešitu na lektvary. Jednou za mnou Sally doběhla, že si tak v noci spí a z ničeho nic pod ní v úložném prostoru pod postelí něco vybouchlo. Podle záznamů to byl lektvar „falešná smrt“,“ varuje před náročnou činností Kateřina Novotná.

Bláznivá léta a náročné sportování ale znamenalo konec jejich dětských her. Zatímco jejich spoluhráčky přestala házená na začátku dorosteneckého věku zajímat, obě rychlonohá křídla chtěla vzlétnout výš. Bronzové medaile za třetí místo v žákovské kategorii jim nestačily. „V dorostu jsme spolu jezdily i na turnaje za tým DHK Zora Olomouc, kam jsme původně chtěly jít spolu na střední školu. Nakonec jsme se rozhodly, že půjdeme na gymnázium v Uherském Hradišti a za házenou budeme dojíždět do bližšího Zlína. Takže jsme spolu působily ve starším dorostu a hrály za tým našeho gymnázia. Dvakrát jsme ve středoškolském republikovém finále vybojovaly bronzové medaile,“ vzpomíná Martina Salčáková.

Hrály spolu poslepu, Martina tvořila hru na střední spojce a dokázala Kačku uvolnit s milimetrovou přesností. V trhácích se před brankářkou zpravidla objevovaly obě a dokázaly si nesobecky přihrát. Ale v jiných sportech soupeřily každá za sebe. „Na táborech jsme sbíraly diplomy za první a druhá místa. Sally byla rychlejší a v bězích mě předběhla, v hodu krikeťákem jsem vyhrávala já. Znáte hru na medvěda brtníka? To obejmete nějaký strom rukama a nohama a schválně, jak dlouho vydržíte. Sally se tam jednou „zahryzla“ na rekordních jednadvacet minut. Kdyby neměla hlad, tak tam visí dodnes,“ vystihla zarputilost své kamarádky Kateřina.

Trefa do černého. Martininým velkým sportovním vzorem byl vždycky Emil Zátopek – obrovský dříč a bojovník. „Četla jsem o něm v mé oblíbené knížce sportovních povídek od Oty Pavla Plná bedna šampaňského. Jeho malým ztělesněním v házenkářském prostředí je pro mě moje ségra Kristýna,“ nachází spojitost mezi běhy, skoky a hody v házené a atletice Martina Salčáková. Tvrdí, že jejím největším sportovním zážitkem bylo halové mistrovství Moravy a Slezska v atletice.

Na střední škole se shodou náhod dostala ke královně sportu v Uherském Hradišti. „Začala jsem se připravovat na podzim pod vedením skvělého trenéra Jaroslava Vlčka a v zimě jsem pak získala moravskoslezský halový titul na dvoustovce,“ zalesknou se oči jedné z mála sportovních obouživelnic, která uměla zaběhnout čtyřstovku pod jednu minutu. V roce 2011 jí právě na čtvrtku utekl republikový juniorský bronz jen o pár decimetrů. Nominace do čtvrtkařské reprezentační štafety byla na spadnutí. Blížilo se ale také juniorské mistrovství světa v házené a v českém národním týmu bojovaly o dres se lvíčkem také obě hradišťské házenkářky. „Mými sportovními vzory byli netradičně hokejisté. Taťka mi dával za příklad styl a způsob trénováni Jágra. Několikrát jsme spolu běhali schody do čtvrtého patra. Prý to Jágr dělal taky. Z házenkářů jsem pak obdivovala Filipa Jíchu, Jana Filipa a Luca Aballa,“ připomíná si Kateřina.

Na obě házenkářky podle ní zapůsobila i přednáška psychologa Mariana Jelínka, který byl osobním koučem právě Jaromíra Jágra. „Za vším byl trenér Dušan Poloz, který nás trénoval ve Zlíně. Od Sally jsem pak k narozeninám dostala Jelínkovu knížku Strach je přítel vítězů. Myslím, že tato přednáška hodně přispěla k tomu, že Sally teď studuje právě psychologii,“ hledá souvislosti Novotná.

Obě hráčky vděčí sportu za spoustu zážitků a přátel. „Sport mě přivedl i k mému profesnímu snu – stát se sportovním psychologem. Čtvrtým rokem studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci psychologii, na sportovní téma jsem zaměřila bakalářskou práci a pokračuji i v magisterské,“ potvrzuje Salčáková. Studuje prý ráda. „Nejraději bych studovala ještě dál – to by ale museli na filozofické fakultě otevřít nový obor, a to Cimrmanologii,“ neskrývá obdiv nad českým zneuznaným géniem budoucí psycholožka.

Premiéru vzájemného souboje tváří v tvář si po letech strávených v dresech čtyř klubů i reprezentace prožijí křídelnice Veselí nad Moravou Kateřina Novotná a Olomouce Martina Salčáková.

Repliky z divadla Járy Cimrmana často ráda používá i Kačka. Koneckonců Cimrman prý nestartoval na olympiádě kvůli mnoha zánětům a sledoval klání jen jako velmi zanícený divák. Na rozdíl od Martiny, která se jednou bude zabývat sportovní duší, Kateřina by se chtěla starat právě o tělesné schránky sportovců. „Fyzioterapii jsem si vybrala už dávno. Jedním z impulzů bylo určitě soustředění v Norsku, kde jsem poprvé nahlédla do „velké házené“ a taky zaregistrovala práci fyzioterapeuta. Od té doby mě to ke sportovní fyzioterapii přitahuje. Ve škole při praktických cvičeních jsem si oblíbila i práci v nemocnici na rehabilitačním oddělení i na odděleních traumatologie, ARO, JIP a popálenin,“ upřesňuje studentka Ostravské univerzity.

Celý sportovní život hrály spolu a táhly za jeden provaz. „V minulých dvou sezonách jsme sice proti sobě nastoupily, ale nedostávaly jsme obě moc prostoru, a tak se tváří v tvář potkáme na hřišti až letos. Asi to bude podobný pocit, jako když jsem poprvé hrála proti mojí sestře Kristýně. Jdeme do sebe s velkým nasazením, ale když už je odpískáno, nejde se tomu nesmát. Pořád jsme kamarádky, i když se vídáme jen párkrát do roka,“ těší se na duel Martina Salčáková, která po zápase házenou doslova pustí k vodě. „Ve volném čase se věnuji sportovnímu rybolovu. Jezdíme od jara do podzimu s přítelem a kamarády na soukromé rybníky a tam aktivně odpočíváme,“ vysvětluje. Kateřina Novotná se odreaguje jinak. „Před lety jsem se začala věnovat folklóru. Pořádáme s mařatickou chasou hody, fašank, pochovávání basy a když to čas dovolí a nehrajeme zápas, nechybím v kroji ani na Slavnostech vína,“ upřesňuje házenkářská folkloristka.

Na dnešní zápas se těší. „Sally rozhodně nedostane nic zadarmo. I když je to zápas jako každý jiný a asi se nemáme čím překvapit. Přesto se budu snažit Sally obelstít a to samé jistě čeká i mě. Před zápasem se spolu nebavíme, každá se soustředíme na sebe a svůj tým. Ale po zápase, ať už dopadne jakkoli, se zase společně smějeme. Je to hra a někdo vyhrát musí. Většinou,“ dodává Novotná.

 

Autor: Libor Kopl

Hlavní partneři

Omina sport
Jihomoravská krajská unie ligových klubů
Salix International
Lavare
REHA 2015, s.r.o.
Veselí nad Moravou
Jihomoravský kraj
Pontinagas s.r.o.
MOL Liga

Partneři

Svitálek
STAVEBNÍ FIRMA PLUS s.r.o.
bowlingcity
Kordárna
Dorner Kebab
Siempelkamp
Branopac cz
AZ okna
Molten
Rehband

Mediální partneři

Slovácko
Televize Slovácko
Hodonínský deník
Dobrý den s Kurýrem