10.04.2017

Házenkářky Veselí po skvělé druhé půli otočily domácí duel s Prešovem

Házenkářky Veselí nad Moravou po třech porážkách v interlize zase zabraly. Svěřenkyně trenéra Ľuboše Hudáka si před blížícími se boji o záchranu mezinárodní ženské soutěže WHIL zvedly sebevědomí, když doma otočily duel 24. kola s Prešovem. Panenky hlavně díky skvělému výkonu ve druhém poločase zvítězily nad Bemacem 29:26 a v tabulce se sobotnímu soupeři přiblížily na rozdíl čtyř bodů.

Hbitá veselská křídelnice Kateřina Novotná (vpravo) se snaží přejít přes bránící Slovenku Martinu Popovcovou. Panenky doma zdolaly Prešov 29:26.Foto: Deník / Kopl Libor

Oslabené Veselanky se skvěle vypořádaly s absencemi zraněných klíčových střelkyň Olšovské a Šustkové, kouč Hudák navíc nemohl počítat ani s šikovnými dorostenkami, takže měl proti Prešovu k dispozici pouze osm hráček do pole a dvě gólmanky. I ve zdecimované sestavě ale panenky ukázaly fanouškům nasazení a velké odhodlání, výhra o tři branky je jim velkou odměnou za odvedenou práci.

S výkonem v prvním poločase ale kouč Hudák spokojený nebyl. „Holky nedodržely pokyny, které jsme si před zápasem v kabině řekly. Chtěli jsme zavřít střed hřiště, v úvodu jsme ale dostávali poměrně laciné branky. Na druhé straně jsme neměli žádný protútok ani tlak z druhé vlny. Úplně zbytečně jsme udělali čtyři technické chyby, navíc jsme neproměnili šest náskoků,“ našel spoustu nedostatků na hře družstva veselský kormidelník.

Veselanky měly v úvodu zápasu velký problém prosadit se proti hostující brankářce Gubíkové. Navíc jim ani nevycházelo zakládání rychlých protiútoků, čehož Prešov využil k získání až pětibrankového náskoku. „První poločas ještě nějaké měřítko z naší strany snesl. Měli jsme slušnou obranu, přechodovou fázi i útok. Pokud bychom navýšili svůj náskok, tak byl zápas možná jiný,“ myslí si asistent trenéra Bemaca Ján Lajčák.

Slovácký celek prohrával 1:5 a 8:13, v závěru prvního poločasu ale náskok protivníka stáhl a udržel naději na bodový zisk. „Naštěstí nám Prešov neodskočil na více branek,“ oddychl si Hudák.

Slovenský kouč svěřenkyním o poločasové přestávce v šatně pouze zopakoval taktiku. Klidná domluva zabrala. Panenky se po změně stran probraly a začaly soupeře trápit. Domácím hráčkám skvěle vyšel nástup do druhé půle, kdy během čtyř minut otočily stav z 12:15 až na 16:15. Obrat završila ve 34. minutě křídelnice Kosinková.

Od tohoto okamžiku měl již domácí celek herně navrch, naopak hráčky Prešově se neuvěřitelně soužily. „Mám pocit, že i kdybychom po poločase vyhrávali o patnáct branek, tak s přístupem, jaký jsme předvedli ve druhé půli, jsme schopni ve Veselí prohrát,“ prohlásil Lajčák.

Danišův asistent nad počínání hráček ve světle modrých dresech jen kroutil hlavou a rezignovaně šermoval rukama. Pro mizerný výkon týmu neměl pochopení. „Úvodních dvacet minut druhé půle jsem absolutně nepobral. Byl to absolutní výbuch,“ zlobil se Lajčák.

„Ztratili jsme koncentraci, dostali laciné branky. Hráli jsme od lavičky na tribunu, tlak na branku soupeře byl stejně jako útok naprosto nulový. Z toho úseku jsem totálně rozladěný,“ přidal zklamaně.

Naopak Veselanky euforii přenesly na palubovku a západ dovedly do vítězného konce. Rozjeté panenky nezastavila ani neproměněná sedmička kanonýrky Vargové čtyři minuty před koncem za stavu 24:23.

Domácí hráčka ovšem svá zaváhání odčinila a dalšími přesnými zásahy dovedla Jihomoravanky k sedmé letošní výhře. „Zabrali jsme v obraně, vyšli nám protiútoky, dali jsme několik lehkých gólů a podařilo se nám zápas otočit,“ dodal Hudák.

Jeho tým se už ve čtvrtek večer představí v Edenu, kde vyzve domácí Slavii Praha. Ve středu 19. dubna je na programu domácí dohrávka s Porubou.

Interliga žen, 24. kolo:

SHK Veselí nad Moravou – Bemaco Prešov 29:26 (12:15)

Nejvíce branek: Vargová 8/4, Lukšíková 6, Novotná 5 – Demajová 8, Lebeděvová 6, Šutranová 5/3. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmimetrové hody: 5/4 - 2/2. Vyloučení: 3:3. Diváci: 210.

Veselí nad Moravou: Vašulková, Lekešová – Kosinková, Novotná 5, Lukšíková 6, Slováková 1, Vinklárková 1, Vargová 8/4, Soldánová, Krokavecová.
Prešov: Goboňová, Gubiková, Pavúková - Bačíková 1, Gejdošová 2, Popovcová 2, Lebeděvová 6, Šutranová 5/3, Ščerbáková, Puzderová, Vencuríková, Bernátová, Harčarufková 2, Lešková, Demajová 8, Vagaská.

24. kolo: Písek - Most 25:35 (12:15), Partizánske - Olomouc 22:26 (10:16), Šaľa - Slavia Praha 32:20 (13:12), ŠKP Bratislava - Zlín 25:26 (13:14).

Autor: Libor Kopl