23.07.2015

Házenkářkám Veselí utekl úvod a se Zlínem doma prohrály

Začaly špatně. Házenkářkám Veselí nad Moravou první souboj o udržení interligy nevyšel. Svěřenkyně trenéra Jiřího Zerzáně prohrály v úvodním utkání play-out se Zlínem 18:22 a značně si zkomplikovaly situaci v boji o záchranu nejvyšší česko-slovenské soutěže.

Mladá veselská spojka Jana Šustková (v bílém) zaznamenala v derby proti Zlínu čtyři branky.

Sváteční duel rozhodl samotný úvod. Panenky sice bojovaly a dostávaly se i do šancí, ale v koncovce se jim vůbec nedařilo. Co nezachytila vynikající gólmanka Martina Túrociová, to se roztříštilo o pevnou zlínskou defenzivu nebo skončilo vedle. "Zejména v první půli si s ní soupeř nevěděl rady. Chvílemi čarovala," chválil brankářku zlínský asistent trenéra Oldřich Dvořák.

Po čtvrt hodině hry vedly hráčky Zlína 5:1 a jen někteří věrní příznivci Veselí v tu chvíli věřili v obrat. Domácí kouč Zerzáň se snažil družstvo probrat. Nepomohl však oddechový čas, domluva ani neustálé burcování. "Měli jsme špatný vstup do utkání. První branku jsme vstřelili asi až v patnáctí minutě. Měli jsme tam asi šest vyložených šancí, ale nedokázali jsme je proměnit," posteskl si Jiří Zerzáň, který se tentokrát nemohl opřít ani o tradiční kanonýrky.

Střelecky se příliš nedařilo ani mladým spojkám Šustkové, Gajdošíkové či Slovákové. Navrch měla v pátek večer hostující defenziva a výtečná Túrociová. Domácí házenkářky ovšem nesrážela pouze mizerná produktivita, ale také nervozita. Zlín byl naopak v pohodě a ve 22. minutě vedl už 7:2. Slovácký celek se ale v závěru prvního poločasu zvedl a náskok moravského rivala ještě před odchodem do kabin stáhl na rozdíl tří branek.

Druhá půle byla ze strany Jihomoravanek lepší. Veselanky se zklidnily a začaly i střílet góly, výsledek ovšem ani přes zvýšené úsilí neotočily. Domácím k obratu nepomohly tři branky mládežnické reprezentantky Jany Šustkové ani přesné zásahy Gajdošíkové či kapitánky Jandáskové. "Výsledek utkání určil až závěr, kdy jsme stáhli náskok na dvě branky, ale poté jsme udělali několik chyb a Zlín vyrovnaný duel definitivně rozhodl. Na palubovce se projevila především zkušenost zlínského kádru," prohlásil Zerzáň.

Legendární kouč nemohl po pátečním střetnutí svým svěřenkyním upřít snahu, ale kvalita byla na straně protivníka. "Holky se snažily, bojovaly celých šedesát minut, ale proti Zlínu to bylo málo," posteskl si Zerzáň.

Zklamané z výsledku byly i samotné hráčky. "Moc nás porážka všechny mrzí, protože jsme věděly, o jak důležitý zápas jde. Nedaly jsme vyložené šance, což nás stálo body i výhru," věděla mladá veselské spojka Jana Šustková. Skleslá byla i Petra Varjassiová . Slovenská univerzálka dostala od příznivců z Dolních Bojanovic cenu pro nejlepší domácí hráčku, což byla pouze malá náplast na páteční prohru. "Zklamání je velké. Bohužel jsme zahodily spoustu vyložených šancí. I když obranu jsme měly dobrou, v útoku jsme využívaly volné prostory. Každopádně budeme dál bojovat," řekla veselská hráčka.

Zlín si náskok v hektickém závěru pohlídal a do tabulky si připsal důležité dva body. "Zpočátku to bylo dost nervózní, ovšem naše herní vyspělost se pozvolna projevovala. Vítězství mohlo být ještě výraznější," poznamenal zlínský asistent.

K definitivní jistotě záchrany stačí svěřenkyním trenéra Petera Sabadky výhra v nedělním druhém duelu, který ale kvůli vytíženosti haly Euronics odehrají v Luhačovicích. "Cíl je jasný – porazit Písek a souboj o černého Petra nechat už jen soupeřům," řekl Dvořák.

Zatímco Zlíňačky jsou blízko záchraně, panenky musejí dál o interligovou příslušnou tvrdě bojovat.

Veselanky nyní čekají dva těžké venkovní duely. V pátek 8. května se panenky představí v Písku, v neděli se pak znovu postaví Zlínu.

Play-out, 1. zápas

HC Veselí nad Moravou – HC Zlín 18:22 (6:9)

Nejvíce branek: Šustková, Gajdošíková a Štetáková 4 – Tóthová, Sobieská, Očadlíková a Kamenářová 4. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody:2/1 – 1/1. Vyloučení: 1:3. Diváci: 200.

Veselí nad Moravou: Nejezchlebová, Stojarová, Lekešová – Varjassiová 2, Jašková, Vysloužilová 1, Jandásková 3/1, Slováková, Vinklárková, Šustková 4, Gajdošíková 4, Štetáková 4.

Zlín: Túrociová, Benedíková – Tóthová 4, Sobieská 4, Nygrýnová 3, Očadlíková 4, Drotárová 1, Kříčková, Hradilová 2/1, Novotná, Vlková, Kolářová, Kamenářová 4, Marčíková, Budayová, Dufková.

Další výsledky, semifinále českého play-off – 1. zápasy: Slavia – Poruba 30:22, Olomouc – Most 21:31.

Autor:Libor Kopl, Hodonínský deník